23. 11. 2011

Jak jsem se připojoval k internetu

... aneb lidi brečí kvůli 2.000 za instaláky a já si pořídil spoj za 14.000 Kč!

Na úvod, nesnažím se tady dělat Hulána, nebojte se. Přestěhovali jsme se, já a přítelkyně jsme se z Olomouckého bytu na rušné ulici přesunuli do domku v takřka rozhraní sídliště a okrajové části. Vzhledem k tomu, že v zemi je položena akorát elektrika a odpad, tušil jsem, že se budu muset trápit s bezdrátem. Jak to udělám?

Chtěl bych slušnou linku, min. 10 Mbps downlink a 10 Mbps uplink by mělo stačit, rozumnou dostupnost a nejlépe si skočit vyhrazeným PtP přímo někomu na optiku. Nejsem ten typ člověka, co by pořídil to nejlevnější, ještě u toho remcal a pak hlavně remcal skrze mizernou kvalitu, kterou mi to přinese. Spoj bych si tedy koupil buď bazarový Orcave 2013 za 8.990,- bez DPH nebo to poskládám na nějakém UBNT s pořádnou anténou. S bezdrátama jsem se v posledních 5 letech "bavil" pouze s profi 3,5 a 10 GHz, ale co už. OK, udělám panorama, odešlu poptávky ...Situace v Olomouci

Jak vypadají nabídky WiFi ISP v Olomouci? Všemožné bastl sítě, zařízení od Mikrotiku po Compex, nejasné ceníky, špatný nebo žádný ohlas uživatelů, snad nikdo celoplošný, každý si hlídá pár drobečků na koláči, avšak umí samozřejmě cokoliv a kdekoliv, někteří nabízejí i 20/20 bez jakéhokoliv průzkumu a to primárně připojují Prostějov. Většina firem má optiku na vodojemu, který ze střechy nevidím, jelikož je tam strom, šílené RCO je v nedohlednu a daleko a tím pádem tu máme otevřené sídliště s domy ve vzdálenosti 500 - 1000 m.

Trochu nechápu některé ISP, kteří jsou technicky a technologicky slabí, služba pak za nic nestojí a zákazník je jen nenávidí. V objemu, co provozují nepotřebují pořádnou konektivitu a tak žijí v cenách roku 2001. Dnes je to ale zcela jiné, konektivita je za pusu, pokud někam vede slušná linka a potom i infrastruktura, aby bylo komu tu linku rozdávat, tak není co řešit. Ale toto?
8/? Mbps 1:10 775 Kč
6/? Mbps 1:1 2 160 Kč
10/4 Mbps 1:6 6 655 Kč
10/10 Mbps 1:1 3 588 Kč
a tak dále...

<rozvaha nad všemy těmi internety>

Domácnost má dostat desítky Mbit za stokoruny, ano firma si stále připlatí, ale musí k tomu být nějaký rozumný argument ať už předřazení/vyhrazení linky před ostatníma v agregaci, SLA a dostupnost 99,7% a lepší, třeba i pořádné IPv4 rozsahy, ale hlavně opět, musí tam být slušná linka. Pokud připojíte bytovku s 32+ domácnostmi, návratnost na technologii a instalaci je slušná i při prvotní penetraci 15%, při připojení firmy v jejich soukromém objektu je to kolikrát krom vyhrazené konektivity i vyhrazená technologie a instalační poplatek sotva zaplatí tu samotnou instalaci.

Co se týče té pořád omýlané agregace, to časem zmizí. Až bude internetová přípojka o tom, co říkám už nějakou dobu, zapomenete na tohle slovo. V budoucnu budou přípojky a nebudou přípojky. Jestli někdo dnes argumentuje 2 Mbit, 4 Mbit nebo 8 Mbit, patří do minulosti. Dnes je potřeba mluvit mezi 10 - 100 Mbit plus o přidané hodnotě a do budoucnosti to je jen o tom, jestli konektivita je a jakou má přidanou hodnotu. Pokud někdo má prostředky dát zákazníkovi 50 nebo 100 Mbit, ať je dá, nechá zákazníka si za týden zaplnit všechny pevné disky a nechá ho poznat, že dnešní doba už není o tom od rána sedět na měřáku ADSL linky a sledovat rafičku*. Agregace je a bude, ale nebude důležitá. Kde se totiž dá vygenerovat takový provoz, aby celé sídliště mělo nonstop opřenou linku o strop? Ani křečci v tom svém "běhátku" neběhají dlouho...

* i když jsou tací, co dokáží měřit 50 Mbit na měřáku pro 8 Mbit ADSL linky s rafičkou do 15 Mbit, stahovat z pomalého či vytíženého serveru a stěžovat si.

</rozvaha nad všemy těmi internety>


Hledá se ISP

Absolvoval jsem i osobní jednání s jedním obchodníkem, který mi nastínil ceníkové možnosti a více chce řešit na základě závazného objednání a měření. Nezávazně si to samozřejmě mohu objednat a zaplatit, což není taková hrůza, ale kdyby alespoň věděli, co mají v okolí za body a co na nich mohou předat!

Někdo vítá mou nabídku vlastního spoje, jiní zase vidí katastrofický problém přístupu na střechu, pronájem stožárového místa apod. To bych se na to podíval, aby to nešlo tak, jak potřebuji...

Bingo! Je tu jedna rozsáhlejší síť, v panelácích předávají uživatelům optiku, na jeden mám výborný výhled a navíc tam pomalu vyprazdňují příhradovinu, protože se bezdrátů úspěšně zbavují. Službu mohu mít za místní ceníkovku, minimální příplatek za energii a stožár, vítají vlastní spoj, technicky zdatní, vyspělá technologie a přístup, který by se líbil i Lesteru Wundermanovi, tedy nikoliv starat se o to, co můžu prodat, ale co zákazník potřebuje.

Spoj je doma

Trochu se směji nad tím, jak většina lidí protestuje u instalačních poplatků v řádu tisícovek a já jsem pořídil jen antény (nádherné JRC-24 DuplEX), GentleBoxy a UBNT Rocket M5 za 14.000 (vč. DPH). Protože se už v tomto segmentu dávno nepohybuji, požádal jsem mého budoucího ISP ať mi koupí pořádné pigtaily (antény jsem bral přes svého dodavatele PC komponent, takže jsem ho nechtěl s pigtaily trápit). Nyní už jen UV stabilní kabel, trocha bižuterie a máme naplánovaný průzkum POPu.

JRC-24 DuplEX

Na své straně jsem anténu osadil, od oka zaměřil a spustil vestavěnou spektrální analýzu, tzv. UBNT AirView. V takovém zařízení za pár korun je to velmi příjemný pomocník, ještě záleží na druhém směru, ale mám tu vytipované 2 krásné kanály, kam bych se mohl vlézt. Ještě bych uvedl, že antény mají uvedený rozsah 5,45 - 5,8 GHz, což cca i odpovídá tomu, co v AirView vidím.

UBNT AirViewInstalace

Druhou stranu jsme osadili, zapojili, zaměřoval jsem to opět svou "klíčovou" metodou* a ke všemu se pomalu stmívalo. Jelikož byla propustnost slušná (80 Mbps, i 120 Mbps HDX dle použitých režimů), nikdy jsem se neodhodlal se tam vydat na dolaďování. Na tu vzdálenost to asi ani lépe nenasměruji.

* "klíčová" metoda je vhodná na krátké LOS spoje, zaměřuji např. přes 17 mm klíč v rovnoběžné poloze s ozařovačem, strašná lameřina, ovšem v praxi jsem měl vždy ty nejlepší hodnoty a ani zaměřování s aktivním spojem a čísílky nebylo lepší.


Update 2012

Téměř po roce musím zhodnotit, že to byl velmi dobrý tah. Od doby, co jsem dostal svůj login (mají to přes PPPoE na Mikroticích) a nesdílenou IP adresu, vše jede jako z praku. Povrtal jsem se v nejasném několikanásobném nastavení MTU v UBNT a nenačítající se stránky jsou minulostí. To MTU 1480 bych svému ISP opravdu vyčetl, ale co už. Za těch pár peněz docela dost muziky. Interní test propustnosti už sice nedává tak dobré výsledky (40 Mbps FDX), něco se změnilo, ovšem pokud není provoz nižší než nakupovaná linka (40 Mbps), moc mne to netrápí. I za nejsilnější letní bouřky jede bez chybovosti a až budu dostatečně motivovaný, vykouzlím z toho zase 60 full. Ke všemu se dívám na traceroute a už nejedu přes pekelnou GTS, ale přes "Slouny", takže mám radost!... a jak jste se připojovali k těm internetům vy?

Žádné komentáře: