21. 6. 2012

Čím na zdechlý systém?

Tento článek není samospásným receptem na opravení jakéhokoliv problému, každopádně může v radě scénářích pomoci. Pro případ nehod doporučuji (a to předem) vybavit se zmíněným softwarem, většinou se jedná o bezplatný software, některý je však komerční a není kolikrát příliš levný.


Obnova dat


obnova Windows Backup - Kdysi se mi nějak škaredě pokroutil BKF soubor zálohy běžící na Windows 2003 Server. Shodou okolností to byla denní uživatelská data a kolegyně nutně potřebovala svůj smazaný soubor. Po náročném hledání a zkoušení mi snadno a rychle pomohl jedině Repair My Backup.

tzv. undelete - Pro obnovení smazaných souborů na NTFS či FAT existuje spoustu nástrojů, jeden mám snad i ve Windows TOOLS, důležité však je, především pokud obnovujeme data ze systémového disku, aby takový program byl preventivně nainstalovaný. Stahováním z internetu a následnou instalací totiž smazaná data můžeme nenávratně přepsat. Zajimavé řešení, které obnovuje kde co (i EXT filesystémy) je PhotoRec. PhotoRec totiž rozpoznává známe typy souborů na disku a ignoruje filesystém (pokud nemají speciální rozložení dat nebo optimalizace jako ReiserFS). Další nástroje pro obnovu smazaných souborů z různých fs obsahuje např. Hiren's Boot CD.


Nástroje pro práci s diskem


Acronis - komerční produkty pro klonování, zálohování či distribuování oddílů s daty (poskytují trial verze).

GParted LiveGnome partition editor v Live verzi pro CD/USB - kompletní a funkční nástroj na offline práci s oddíly disku (ve stylu Partition Magic), je obsažen i na Hiren's Boot CD.

HDD Regenerator - velice účinný nástroj na opravu magnetických chyb na HDD. Jedná se o Windows aplikaci a nástroj pro tvorbu bootovacích médií. Na oficiálních stránkách je ke stažení tryout verze, ovšem setup záhadně obsahuje Spyware! Proto jsem připravil portable verzi v sekci Windows TOOLS. Plná komerční verze byla obsažena v Hiren's Boot CD až do verze 10.6, nyní je nahrazena českým HDAT2.

Parted Magic - je live OS přinášející především GParted a Parted, avšak obohacen řadou dalších aplikací  (Partimage, TestDisk, Truecrypt, Clonezilla, G4L, SuperGrubDisk, ddrescue, aj…). V případě bootování ISO je potřeba soubor přejmenovat tak, jak je popsáno. Downloady a dokumentace na stránkách projektu.

Redo Backup and Recovery - plnohodnotná náhrada Acronis True Image a to zdarma na redobackup.org.


Univerzální opravné nástroje


Hiren's BootCD - je stáhnutelné ISO plné freewarových, avšak roky precizně vybíraných utilit na práci s diskem - klonování, zálohování, filesystémem - opravy, obnovy souborů, Windows hesly a registry, testovací nástroje, antiviry, podpora sítě, mini WinXP, apod. Více informací na stránce Hirena (jen info, bez downloadu) nebo hirensbootcd.org (s downloady vč. starších verzí, které obsahovaly i komerční sw).

MSDaRT - ERD neboli Microsoft Diagnostics and Recovery Toolset - Emergency Repair Disk je komerční bootovatelné řešení v podobě mini Windows a řady originálních utilit pro opravy Windows. Ovšem DaRT je součástí Microsoft Desktop Optimization Pack (MDOP) pro multilicenční programy spol. Microsoft. Za zkoušku by však stálo vytvořit bootovací disk ze systémového nástroje Zálohování (možná to bude podobné ERD, nevím, zkuste, napište komentář).

UBCD - Ultimate Boot CD for Windows - obdoba Hiren's Boot CD, nevyužívám, ale doporučuji také připravit.


Live distribuce


UNetbootin - klikací manager, který stáhne zvolenou distribuci (z nabídky) nebo připravený image (např. PartedMagic) a vytvoří bootovací USB - http://unetbootin.sourceforge.net/.

Alternativou a především pro vytváření bootovacích USB s Windows je WinToFlash nebo také utilika Windows 7 USB/DVD Download tool.

Žádné komentáře: