15. 6. 2012

Ukázky toho, proč nemám rád Android

Možná bych mohl rovnou říci, že Android nesnáším a s ním i celou "Ruskou zmrzlinu", ale pěkně popořádku, jak to bylo.

Můj první telefon byl kolem roku 2000 přístroj od Mitsubishi, který se zde neprodával vzhledem k enormnímu EIRP, takže paradoxně byl z Rakouska. Pak série Nokií a krom S60 byl můj první smarphone iPhone 3G, krátce na to 3GS. Nebýt vymáchání jej v záchodě (nemá výměnnou baterii) a že se mi zásilka s novou baterkou z DX vrátila do Číny a musela být znovu poslána (za čež může PayPal, který odmazal upřesnění adresy - firmu a pak jsem ve velkém objektu jiné organizace nebyl nalezen), nespěchal bych na nový. Dlouho jsem pošilhával po Samsung Galaxy SII, pak ale přišla zmínka o novém Google telefonu, o Galaxy Nexus (dále SGN) a bylo jasno. Samou euforií jsem si ani nevšiml, že má dokonce horší foťák a o 5Mpx oproti 8Mpx u SGSII, ale to předbíhám.

Mám SGN od ledna 2012. Provedl jsem onen unboxing, instalaci aplikací, začal používat a pocítil problémy. Zkráceně by se dalo říci, že systém je nadějný, avšak nedoladěný, příliš otevřený a to způsobuje obrovské množství bordelu a balastu v aplikacích 3. stran. Je to jako vaření s Babicou, žrát se to nedá, ale můžeš si to udělat doma.

Ne, takhle opravdu ne, pokud bych se cítil na to, že napíšu celé UI znovu, tedy spoustu modulů a aplikací, nebo miliardu patchů na ty existující a dám to do nějaké ROM, udělal bych to, byl bych spokojený a chvála Androidu, že mi to umožnil. Protože se na to necítím a hlavně nemám na takové ptákoviny čas, očekávám telefon funkční po max. 30 minutách nastavování.


Často nad mým rozhořčením kroutí hlavou majitelé telefonů s upravenými Androidy (od Samsungu, HTC, apod) a navíc s verzí 2.3 Gingerbread. Prosím, není to to samé!


Berte na vědomí, že tento článek popisuje Samsung Galaxy Nexus (SGN), který byl dodán s Android 4.0 - Ice Cream Sandwich (ICS) a i když se jedná o HW od Samsungu, je to "čistý" Google telefon, tzn. i čistý originální AOSP bez jediné úpravy Samsungem a tudíž Vaše zkušenosti nemusí být tak hrozné jako ty moje! 
Google mě začíná pěkně s*át!

Co potřebuji?


Synchronizaci gmailu a všech 4 google apps domén - funguje.

Browser - nativní ok, Chrome je super, synchronizace bookmarků mě nadchla.

Vyhledávat - na iPhone vyhledám slovo "pivo" a najde mi to veškeré maily a chaty, kde jsem mluvil o pivu, kontakt na pivotéku nebo poznámku komu pivo dlužím, či v schůzku v kalendáři. Pokud nenajde, mohu googlit. SGN to neumí a kde hledat umí, tak hledá mizerně! Riziko, že při hledání jiné hledací aplikace zasviním telefon a stejně to nebude fungovat? 99,0%

Dozvědět se o události - ať z Nokia nebo iPhone jsem byl zvyklý, že se mobil nějak projevoval, pokud přisla zpráva, zmeškal jsem hovor nebo se blížila událost v kalendáři. Očekávám velkou informaci přes lock screen. Zde je mizerná notifikační lišta (v odemčeném stavu), kde mi skáčou emaily z mých 5 google účtů (1x gmail a různé pracovní 4x domény), tuna aktualizací, občas nějaká Twitter, Facebook, LinkedIn notofikace, že se mi automaticky uploadovaly fotky, prostě bordel. Ok, ať tam je spousta bordelu, občas je to dobré, lidi se však diví, že na SMS odpovídám po týdnu a občas nevolám zpět na nepřijaté hovory. Notifikace kalendářové události po odemčení telefonu vyskočí, ale stejně se mi nelíbí. V rámci testování jsem narazil na problém, když po notifikaci události popup notifikaci upravím, např. z 30 min předem přenastavím na 10, už k notifikaci nedojde.

Telefonovat a vyhledávat kontakty - hledat ze všech polí kontaktu SGN neumí a že by po zadání "c" hledal i Č, to už vůbec ne. K těm polím, řadu kontaktů mám vedeno jen jako firmu nebo si nepamatuji jména zaměstnanců a přistupuji k nim přes firmu. Abych uspěl, musím odejít z aplikace Telefon a spustit aplikaci Lidé, která už hledat umí. Alternativní aplikace od GoDev Teamu padá (obě).


Rychle si nastavit budík, používat stopky a odpočet - protože nehodlám mít nějaké hloupé velké analogové hodiny přes půl displaye (které umí vstoupit rovnou do budíku), musím jít přes aplikaci Hodiny, pak se trefit do drobného nápisu "Nastavit budík" a pak teprve se dostanu do nastavení, kde když srovnám volbu času u iPhone a zde podivné matoucí šipky v opačném směru, je to téměř nepoužitelné. Stopky a odpočet neexistují! Občas se opakují jednotky "hod. hod." a "min. min."...


Co aplikace 3. stran? Každá vypadá jinak a všechny zběsile, žádná nemá systémový vzhled, mají několik MB, btw. obsahují i spoustu jiných zvuků a ke klasickým nemají přístup - WTF? To tady není nějaké /usr/share/... ? Widgety nefungují - neaktualizují čas, apod.


Fotit a chodit do galerie - foťák fotí hůř než papírová krabička, pokud si fotku v PC zobrazím v přiblížení 100% neboli 1:1, dostanu husí kůži (viz výřez auta, potřeba rozkliknout náhled). Fotka nábytku opět připomíná Nokia 6230i, přičemž bylo dostatek denního světla a tato fotka byla lepší ze dvou. Most je za horšího světla a čaje při krásném denním světlu, ovšem při 1:1 opět imho neodpovídá ani 5Mpx. Když v mobilu "kliknu" na náhled vyfocené fotky, naučen z iPhone, čekám, že se ocitnu v galerii. Zde se mi zobrazí obrázek (ještě v aplikaci foťáku) s možnostmi sdílet a až po dalším kliku se zobrazí v galerii (opět jej mohu sdílet). Pokud chci obrázek smazat, zvolím vertikální tečky, které připomínají pipe | neboli "pajpu", dám smazat a v novém dialogu na stejném místě opět smazat, což působí strašně. Foťák má funkci "úložiště", které nerozumím. (edit: prý je to špatně přeložený EXIF)


Samotná galerie mi sice stáhne alba z Picasy, ale nová alba už nezaložím (natož na různých účtech) a fotky do existujících alb nezařadím, takže naprosto nemám šanci vytřídit pracovní, soukromé a jiné fotky obsahující rozličná témata.

Dostat fotky do PC - protože SGN používám i pro pracovní fotky, potřebuji je rychle dostat do stroje. Mass storage není podporováno, a (nesmyslně) v nastavení - v readonly obrazovce úložiště pod "pajpou" nacházím nelogický text "Připojení USB k počítači", kde mohu měnit MTP a PTP (každý má svůj checkbox, ale chová se to jako radiobox, takže nonsense). Domácí herní Win7 64bit mi telefon vidí, ale nenainstalují, ADK drivery nejsou a ty z Galaxy Nexus Toolkit nefungují. V linuxu mohu podporu čekat až po ukončení světa. Nechci-li hnát tunu dat přes operátorskou síť nebo se vracet do kanceláře na WiFi, musím si koupit nějakého SSHd a během transferu stále šmudlat display, jelikož po zamknutí obrazovky (mám 30s) se srazí CPU tak, že trasfer téměř neprobíhá. Nemluvě o tom, že mi trvalo, než jsem ty fotky našel.

Kalkulačka? Ta se imho dostavila až po 2. upgradu, kdy jsem musel zkusit tunu idiotských aplikací.

Widget Napájení (nebo jak se mu říká) - nepotřebuji přepínat synchronizaci, potřebuji přepínat 2G/3G a WiFi tethering, popř, zcela vypínat mobilní data (vše je zadrbané hluboko v nasavení). Toto byl jediný důvod, proč jsem jailbreakoval iPhone a těšil se na Android na spoustu možností na jednom úsporném panelu. (edit: po přechodu na AOKP ROM jsem spokojený)

Nenávist!

UI telefonu mě dokáže překvapit na každém kroku:
 • Jak jedna aplikace umí vyvolat druhou, často se stane, že za půl dne opět vstoupím do té konkrétní aplikace, např. potřebuji IHNED něco vyfotit a po spuštění foťáku se nacházím se ve Facebooku a musím opakovaně mačkat button ↺ zpět, abych se do foťáku dostal. Občas mě to zmate, to aplikaci vypnu, že to není ta, co jsem požadoval (s domněním, že jsem se jen nesoustředil na to, co spouštím) a zkouším to znova.
 • Označit část textu, např. jen jedno slovo, to je děs. Zkouším držet, doubletap, někde to nejde vůbec a když např. (často) potřebuji zkopírovat jen část dlouhého URL v prohlížeči, vybere vše a musím pravým označovacím vodítkem najet na začátek, kde potkám levé, pak s oběma postupně zpět na cílenou část. Pokud si dobře pamatuji z iOS, dal mi vodítka k sobě a příp. sám označil jen 1 řetězec/slovo.
 • Nativní aplikace Android Weather po mě chce výběr aplikace po kliknutí např. na hodiny - seznam není podle abecedy, ale podle pořadí instalace.
 • Ovládání hlasitosti - pokud na telefon koukám, chci ovládat zvonění, to většinou funguje, ovšem v aplikaci Telefon se mění hlasitost hovoru, to jsem zvyklý provádět až během vlastního hovoru. 

 • Pokud po změně hlasitosti hovoru/sluchátka, rychle zmáčku home button a začnu měnit hlasitost vyzvánění, stále se zobrazuje reproduktor na jeho nastavené hlasitosti a zůstává zobrazený tak dlouho, dokud měním hlasitost vyzvánění.
 • Pokud cokoliv dělám a vyruší mne hovor, telefon se nevrátí zpět do aplikace, ale zůstane v Telefon-u.
 • Pokud příjmu hovor a telefon byl zamčený, po ukončení hovoru zůstane odemčený (mnohokrát jsem "volal omylem", když jsem po ukončení hovoru mobil držel v ruce nebo ho uklízel do aktovky či kapsy).
 • V galerii opisuji dlouhé sériové číslo z natočené a nazoomované fotky, telefon se uzamče, po odemčení musím opět provádět PTZ.
 • Seznam (z launcheru) všech aplikací pohromadě je totálně nepřehledný, na plochu si zas nebudu cpát vše, takže hledání konkrétní aplikace je peklo, hledat přes klávesnici nelze.
 • Widgety, které nemají možnost vstoupit do nastavení, musím odstranit a zpět přidat.
 • Gtalk - komunikuji v gtalku u PC nebo laptopu a mobil je potichu, někdy si však vzpomene a během konverzace začne na každou přijatou zprávu reagovat (zvukem).
 • Google Music jsem musel deaktivovat - jednak uznávám hudbu organizovanou v adresářové struktuře a ne to automatické rozsypání podle ID3 (což u výběrů, OST, mashupů a remixů je fakt peklo), druhak když jsem přepnul autorádio na zdroj BT, abych dobře slyšel navigaci, okamžitě spustil Music, dokonce, když jsem si přes BT do rádia pouštěl webové rádio, tak do toho spustil MP3.
 • Google Navigace na mě jednu dobu mluvila schůdným ženským hlasem a zároveň do toho koktala otřesná systéza s mužským hlasem.
 • Často musím stahovat hlasové pokyny u všech navigací a to po každém updatu, to se mi na iPhone nestávalo.
 • Kompletně jsem přestal fungovat přes google kalendář, protože nativní je hnusný a nepraktický. (edit: s nějakaou aplikací a AOKP jsem dostal události na lock screen, takže alespoň něco se dozvím, když je tu tak blbá notifikace)
 • Vytvořit opakující se událost každý n. týden/měsíc apod. je nemožné, volby chybí. Zpětná editace takového záznamu z desktopu píše, že "nelze upravit v telefonu".
 • Výběr data je jen číselný, takže je nemožné zvolit např. 1. středu v lednu příštího roku.
 • Při hovorech přes BT handsfree v autě nebo sluchátkové handsfree mě dokáže ICS vytočit, že k ukončení hovoru musím telefon odemknout. iPhone věděl, že hovořím a nezamknul se, pokud jsem např. chtěl během hovoru na sluchátka mobil umístit do batohu, vyvolal jsem si zamknutí sám.
 • Hlasové vytáčení nefunguje, špatně komunikuje s vozidlem, hlavně pokud hovořím a přichází 2. hovor, tak jakmile to 2. volající vzdá, mobil pošle autorádiu informaci, že ukončil hovor a autorádio provede un-mute, takže mi do probíhajícího hovoru obnoví hlasitou hudbu, kterou jsem měl puštěnou.
 • To, že je často obrazovka Česko-anglická, to zřejmě nemá cenu ani zmiňovat.
 • Telefon lze ovládat, i bez odemčení! Na lock screen stáhnu dolů onen status/notification bar a přes něj vstoupím do nastavení. Pak už mohu i klasicky přepínat aplikace. K tomuto dojde kolikrát i omylem, naštěstí se během oných operací opět uzamče dle timeru, protože veškerá aktivita se jaksi nepočítá, postup naštěstí nefunguje na odemčení PINem.
 • Když mi aktualizace předělala Market na Play, nešlo mi to ani jednou spustit. Ten den dokonce ROM zkolabovala a tel. nekonečně bootoval. Telefon šel do servisu na reflash.
 • dnes mi aktializace Chrome odebrala jeho ikonku, a nahradila tou zelenou popelnicí, docela vtipné. Jindy aktualizace odeberou ikony úplně nebo smažou preference pro výchozí aplikaci, takže se mě to dotazuje, jaký launcher má používat.

 • Aplikace z play store nelze promazat, dokonce mi to potvrdili mailem pánové z podpory. Co mám dělat s tunou blbostí, co mne neuspokojily nebo ani nefungují na ICS? Konečně lze promazat aplikace z Play store. Je nutné zapnout Play na zařízení, tam je promazat a hurá, zmizí i na webu, kde tato možnost odebrání (zatím) není.
 • Aplikace jako takové stojí za prd, každá má jiný a neucelený vzhled a např. i renomovaná app Instagram je mnohem horší než pro iOS. buď jsem přehlédl, nebo to už dohnali v updatu, už lze rozmazávat a velmi pěkně!
 • Uživatelé na play hodnotí většinou plným počtem každou kravinu, do recenze popisují, že mají telefon v černé barvě apod - komunita na odstřel.
 • Co vím kolem sebe? Moc ne, kamarád má SGSII, po upgradu na ICS je nešťastný z podivného chování, kompletních zátuhů systému a navíc z vývojářského hlediska má s Androidem nemalé problémy (layoutování).HW - předražený KRÁM

 • Na zpracování šasi a skla iPhonu 3GS nemá ani z poloviny!
 • Z ničeho nic jsem telefon našel na stole jak bootuje (klasická diskotéka), avšak bootoval pak další půl hodinu, načež jsem ho vypnul a odnesl do servisu. Tam mi přehráli firmware a i přes zapnuté zálohování se naprosto nic neobnovilo a vše jsem musel dělat znova.
 • Vlastní blbostí (spánek ve spacáku s mobilem) mám puklé sklo, přesně to, nad kterým se všichni rozplývají. V druhé řáde je totálně poškrábané (a bylo i před prasknutím a některé škrábance až po), což iPhone ani za čtyřnásobnou dobu neukázal jediný škrábanec. Na obou telefonech jsem používal/používám tlusté silikonové obaly (pro SGN z DX), mírně přesahují do oblasti displaye, takže i zde zvyšují ochranu. Oprava mě bude stát cca 3.800 Kč :(
... na obrázku není telefon plný lupů a drobků, to se při blesku foťáku zvýraznily veškeré škrábance a díry!
Rada?

 • Rozhodně nechoďte do čistého Google Androidu, tedy Galaxy Nexus.
 • Pořiďte si telefon s řádně upraveným Androidem (neporadím).
 • Nebo si raději kupte Lumii (nemám zkušenosti) nebo iPhone (mám zkušenosti až do 3GS).
 • Pokud tady na Androidu hrajete nějaké lepší hry, kupte si počítač a všeobecně nechte si přidat práce nebo snížit plat (pokud je hrajete při prac. době), hrát hry na mobilu a vymlacovat baterku je beztak pro děti!
A co já? Zkusím alternativní ROM (až budu mít na to nervy a čas), pokud to nepomůže, tak to prodám!


UPDATES:

 • Hraji si s flashováním a hned po unlock je telefon v defaultu, takže po tapu vydává zvuk. Zde mě nemile překvapilo a rozčílilo, že po tom zvuku "kliknutí" je asi 3s ticho a pak je slyšet, jak se reproduktor teprve odmlčí, tedy malé lupnutí. WTF?
 • V řadě aplikací (nyní to vidím např. v HDR Camera+) mě zaráźí, ze pokud vlezu přes vertikální tečky (pipe) do nastavení, toto tlačítko je tam stále a už nemá žádnou akci, je tedy zbytečné!
 • Google Play je opravdu strašný market, pokud do vyhledávání zadám "Assisted GPS", čekal jsem, že najdu aplikaci Assited GPS Injector a to hned na prvních pozicích; prolistoval jsem 20 stránek výsledků (480) aplikací a není tam. Až budete hledat aplikaci, kde si nepamatujete přesný název, použijte Google vyhledávač, Play je krám!

3 komentáře:

shmoula řekl(a)...

Muj prvni smartphone nebyl iPhone, ale SX1 se symbianem, takze nektere mouchy mi tak velike nepripadly, ale s mnoha vecmi se naprosto ztotoznuju, prestoze mam Android jako platformu docela rad, kdyz jsem s nim od jeho zacatku.

Peter Jankovsky řekl(a)...

Mnooo, ja mam HTC Desire, uz vyse 2 rokov....

Po HW stranke uplne good, nieje co vytknut... Po SW stranke som vydrzal u HTC romky asi pol roka, od vtedy mam CyanogenMon k tomu par aplikacii, ktore sa daju tunit a mam z toho zatial telefon z funkciami, ktore na inych platformach niesu....

Moj zaver: Ak chces zakladne funkcie, tak android je zbytocnost... Ak chces specialitky a tunenie, tak ti nic ine ako androin nezostava. Ja som ladil par mesiacov uplne do detailu a teraz som na to uz vyse roka nic nemenil a krasne mi to frci aj s tym vytunenim...

Václav Hájek řekl(a)...

po HW strance bych za ty prachy cekal vetsi odolnost (na kterou jsem byl zvykly)